Życie jest nie ukończonym procesem uczenia W momęcie, w którym przestajesz się uczyć … Zaczynasz umierać.

Wyzwanie 30-dniowe. Poprawa wydajności mózgu.

Rozwój, Uncategorized

         Wyzwanie 30-dniowe. Poprawa wydajności mózgu.

Lepsza pamięć i zdolność do nauki.

 


Niebawem zrozumiesz, że to, co dziś wygląda jak poświęcenie, okaże się, zamiast tego, najwspanialszą inwestycją, jaką kiedykolwiek zrobisz. – Gorden Hinkley

1. Nauka przez doświadczenie.    

      To najlepszy sposób na rozwój, przekonałem się już o tym nie raz, wyzwania, które podejmowałem odmieniły moje życie .  Ten blog, też powstał z wyzwania, nigdy nie byłem super pisarzem , więc wybacz  mi słabą treści . Nie wiem kim jesteś i jak tu się znalazłeś, jeśli to czytasz to jest mi bardzo miło . Ten blog powstał z myślą o mnie to moja mapa , to pamiętnik, dzięki któremu widzę postępy, jakie robię . Moim celem nie jest pisanie  co i jak masz robić .   Jeśli się zdecydujesz na udział w doświadczeniu , proszę Cię napisz do mnie czy coś się zmieniło . 

 

   

2. Nawyki. 


Żad­ne zmiany nig­dy nie zachodzą sa­mois­tnie.Sta­re na­wyki są zaw­sze zastępo­wane przez no­we przyzwyczajenia. 

H.Drogons

 

 

       30 dni tyle potrzeba na wyrobienie  nawyku. Podjęcie  nowego wyzwania  , najlepiej coś, czego do tej pory   nie robiliśmy , może to być  taniec, nowa gra, nauka języka. 

Dodatkowo twój mózg może się zmieniać-tworząc nowe komórki mózgowe i połączenia nerwowe .

Dr Michael Merzenich, czołowy pionier w dziedzinie nauki o neuroplastyczności, określa plastyczność mózgu jako “zdolność mózgu do zmiany jego anatomicznego, neurochemicznego i funkcjonalnego stanu sprawności w całym okresie życia”

 

 3. Wychodzenie poza strefę komfortu.

Lifehacker  pięknie stwierdził . Strefa komfortu  jest “przestrzenią behawioralną, w której twoje działania i zachowania pasują do rutyny i schematu, który minimalizuje stres i ryzyko”

Rzucanie wyzwani sprawia , że osiągasz dużo więcej . Wygoda i bycie w strefie oznacza stanie w miejscu , boimy się iść w nieznane to zawsze ryzyko , może się nie udać .

Ryzyko i strach przed porażką sprawiło , że przez 30 lat byłem marionetką bez własnego zdania , kierowany przez innych .  

Ja dzięki opuszczaniu swojej strefy , stałem się otwarty na nowe doświadczenia , dążyłem do odkrywania prawdy własnego życia wewnętrznego i zewnętrznego. 

 

4. Uważność . 

  Przekonałem się co tak naprawdę znaczy bycie uważnym dzięki ćwiczeniu medytacji  . Niby to proste ćwiczenie wystarczy się skupić nad umysłem . 

W rzeczywistości było inaczej , nie mogłem skupić się jednej minuty nad własnym umysłem , uciekałem myślami . Po 40 dniach było trochę lepiej  potrafiłem wytrzymać 3 minuty .

Medytacja to sztuka wyciszenia umysłu , dzięki temu stałem się bardziej cierpliwy , potrafiłem się zrelaksować , wniknąć do wnętrza . 

Medytacja to proces długofalowy który daje wile korzyść . Na początek polecam medytacje oddechową . 

 

  5. Czytanie .o mnie

   Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. 

Carlos Ruiz Zafón 

Opiszę krótką historię o pewnym chłopaku . Był młodym dzieckiem , uczniem podstawówki , kazano mu czytać książki których nie lubił , które  wcale go interesowały . Pani nauczycielce się to nie spodobało , więc uparła się na chłopaka i często brała go na środek klasy i wystawiała go na pośmiewisko przed klasą . Chłopak przeżywał koszmar i nie lubił się uczyć , był słabym uczniem . Po szkole podstawowej , poszedł do zawodowej i tam też był słabym uczniem w złym towarzystwie na dodatek . Chłopak szybko dorastał  czas szybko leciał ,  chłopak  był przybity przez pracę której nie lubił zawód wybrali mu rodzice . W wieku 30 lat przeczytał pierwszą książkę i temat książki był interesujący . 

Dziś chłopak ma 34 lat książki są jego pasją . Tym chłopcem jestem ja czytam 30 książek rocznie , i  książki zmieniły moje życie , książki mają duszę . 

Na koniec dodam  i  chcę podziękować , że jeszcze tu jesteś , bardzo bym Cię prosił  podziel się w komentarzu opinią  lub doświadczeniem . Jeśli zdecydujesz się na wyzwanie to zachęcam do kontaktu . 

Pozdrawiam Paweł 

Tagged , , , , , ,